با توجه به افزایش روزافزون قیمت طلا و استراتژیک بودن آن به عنوان پشتوانه نظام سرمایه‌ای و مالی کشور، سرمایه گذاری در بخش اکتشاف طلا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در سالهای اخیر این گروه از فلزات و مواد معدنی مورد توجه خاصی قرار گرفته تا آنجا که در سال 1379، طرح اکتشاف طلا در سازمان زمین شناسی کشور راه اندازی گردید و دستاوردهای مناسبی داشته است که از آن جمله میتوان به کشف کانسارهای طلای ارغش نیشابور ، گندی معلمان ، شرف آباد ، نبی جان ، قلقله ، قبغلوچه ، کرویان ، بزمان و ... اشاره کرد. گروه اکتشافات طلا و فلزات گرانبها در سال 1390 بعنوان یک گروه جدید در چارت معاونت اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی کشور معرفی گردید، تا با تمرکز بیشتر  و به صورت تخصصی بر روی این ماده معدنی مهم و استراتژیک فعالیت نماید. در همین مدت همکاری طرح طلا و گروه طلا با دانشگاه‌های کشور باعث تربیت و فارغ التحصیل شدن چندین دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و انتشار چندین مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی شده است.

وظیفه گروه اکتشافات طلا و فلزات گرانبها شناسایی پتانسیل ها و اکتشاف طلا تا تعیین ذخیره و مطالعات تحقیقاتی بر روی طلا ، فلزات گرانبها و سنگهای قیمتی  به ویژه در کمربندهای متالوژنی ایران است. گروه اکتشاف طلا در حال حاضر با داشتن 15 پروژه در دست اقدام در مراحل مختلف در استان های  قم ، آذربایجان غربی، مرکزی ، کردستان ، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان برنامه کاری کاملاً مدونی دارد که امید است با تخصیص اعتبارات کافی بتواند ذخایر جدیدی را به مرحله گواهی کشف برساند.

یکی از اهداف اصلی این گروه؛ علاوه بر اکتشاف ذخایر جدید، دست یابی به دانش فنی نوین و جهانی اکتشاف طلا و معرفی الگوهای اکتشافی در این زمینه بوده است که با اجرای بیش از 50 پروژه اکتشافی در نقاط مختلف کشور و همکاری مشاوران بین المللی، خوشبختانه امروزه این دانش فنی به دست آمده و باتوجه به پتانسیل علمی بالای سازمان زمین شناسی، این فن­آوری بومی شده و در نقاط مختلف کشور دستاوردهای بسیار زیادی چه در بخش های دولتی و چه توسط شرکت های خصوصی داشته است. تعدادی ازبرنامه ها و اهداف مهم گروه عبارت است از:

  • بررسی ویژگیهای متالوژنی در مقیاس قاره ای و منطقه ای در ارتباط با تیپ های کانی سازی طلا، نقره و کانیهای قیمتی
  • بررسی ویژگی های متالوژنی زون های ساختاری کشور و امکان سنجی وجود تیپ های مختلف طلا در هر زون
  • برنامه ریزی جهت اجرای بهینه پروژه های اکتشافی طلا و نقره و کانیهای قیمتی
  • افزایش همکاری متقابل با سایر مراکز علمی و تحقیقاتی داخل و خارج کشور
  • جذب نیروهای متخصص و تخصصی نمودن  کار پرسنل گروه
  • تعین استراتژی اکتشاف فلزات گرانبها و تلاش جهت جذب و تربیت کارشناسان و متخصصان در این زمینه
  • ارتقاء سطح علمی پرسنل با برگزاری دوره های آموزشی و بازدید از معادن طلا و کانیهای قیمتی ایران